Jestes w: Home > Równowaga osobista > Twoje powodzenie w życiu zacznie się od razu po przeczytaniu ostatniej strony

Co ci do tej pory przeszkadzało wygrywać w życiu?

Świadomość braku odpowiedniego wykształcenia? Słaba mo­tywacja? Strach przed porażką? Czy po prostu nie miałeś jasno wyznaczonych celów?

Być może nigdy nie odważyłeś się rzucić w wir zdarzeń.

Z pewnością znasz w swoim otoczeniu osoby, które nigdy nie przechodzą do działania.

Karolina ma jedno, a właściwie dwa marzenia, do których jest bardzo przywiązana: wyjechać na wakacje za granicę albo zafundować sobie tydzień sportów zimowych.

Koleżanka pytają o powody, dla których ciągle odkłada re­alizację swych planów, zakładając z góry, że chodzi pewnie o problemy finansowe. I jest bardzo zdziwiona, gdy Karolina wyjaśnia, że jeszcze nigdy nie leciała samolotem i nie umie jeździć na nartach. Pragnienie Karoliny jest jasno sformułowa­ne, ona sama jest zmotywowana i dysponuje wystarczającą ilo­ścią pieniędzy. Z pewnością jej argumenty wydają ci się w tym kontekście zabawne. I masz całkowitą rację.

Dobrze się jednak zastanów. Czy tobie nigdy nie zdarza się formułować tego typu zastrzeżeń? Sprowadzają się one w zasadzie do jednej myśli: nie chcę się angażować w coś, czego nigdy jeszcze nie robiłem. Co cię przed tym powstrzy­muje? Jakież to przeciwne wiatry zmuszają cię do wycofania się i rezygnacji? Jak ma na imię twoja obawa? Nie jest to ani samolot, ani narty. Jednakże ty również masz przeszkodę do pokonania. Jest to moment zdefiniowania swej własnej, we­wnętrznej blokady, powiedzenia sobie, że zwycięzcy również muszą rozpraszać swoje wątpliwości. Różnica polega na tym, że oni nauczyli się przezwyciężać swoje obawy. Zrozumieli już dawno, że jeśli będą kultywować w sobie myśl o nie­uchronności porażki, to ta przepowiednia zawsze się spełni, niezależnie od najbardziej nawet sprzyjających okoliczności. Mobilizują więc jednocześnie swoje pragnienie, entuzjazm i pasję oraz przeprowadzają szeroko zakrojoną batalię przeciwko własnym obawom i lękom. Rozwiązując swoje konflikty wewnętrzne, nauczyli się przechodzić od pragnie­nia do działania. A silna motywacja prowadzi ich prosto do zwycięstwa.

Możliwość komentowania jest wyłączona.