Jestes w: Home > Równowaga osobista > Twoje powodzenie w życiu zacznie się od razu po przeczytaniu ostatniej strony

Gospodarować własnym czasem to umieć go sobie podporządkować

Uprawianie sportu, działalność w klubach i stowarzyszeniach, wakacje, spacery, cisza – wszystko to może nam pomóc określić miejsce, w jakim się znajdujemy, gdyż chwile spędzo­ne z dala od zgiełku codziennych obowiązków przywracają nam równowagę ducha. Bez własnej przestrzeni i bez czasu po­święconego wyłącznie sobie bardzo szybko dostaniesz zadyszki, która uniemożliwi ci osiągnięcie oczekiwanych rezultatów.

Gospodarować własnym czasem to wziąć pod uwagę rytm własnego życia.

Sen, zmęczenie – trzeba sobie zdawać sprawę z ich rytmu, aby lepiej je dostosować do naszych zajęć. Po dniu intensywnego wysiłku fizycznego dobrym wyborem będzie godzinka poświę­cona na lekturę. Po pięciogodzinnej naradzie najlepsze będą za­jęcia sportowe. Jeśli twoje stanowisko wymaga od ciebie zacho­wania właściwej autorytetowi powagi, odzyskaj poczucie humoru i radość życia, gdy wracasz do domu. Nie wahaj się po­szaleć z dziećmi; wymyśl im jakieś nowe zabawy i z nimi pożar- tuj. Jeśli jesteś chory lub przemęczony, nie udawaj twardziela, lecz weź kilka dni zwolnienia i spokojnie się wylecz lub odpocz­nij. Nie zakładaj, że trzeba coś zrobić za wszelką cenę. I nie trak­tuj posiłków oraz snu jako straty czasu.

Gospodarować własnym czasem to rozsądnie planować.

Wynotuj w terminarzu wszystkie swoje zajęcia i wyznacz czas, jaki będziesz im poświęcał, przy czym nie chodzi o to, abyś miał wypełnioną każdą minutę, lecz rzeczywiście ten plan re­spektował. Jeśli dojazd na korty tenisowe zajmuje ci zwykle piętnaście minut, wyznacz na niego pół godziny, bo zawsze może się zdarzyć coś nieprzewidzianego.

Podczas zwołanego w pewnym przedsiębiorstwie zebrania pracownicy mieli wspólnie ustalić nowy grafik dyżurów. Nara­da ciągnęła się już godzinę, wciąż bez żadnego rezultatu. W pewnym momencie kierownik oddziału zdjął z ręki zegarek i poprosił o ciszę. ?Ciągle jesteśmy dalecy od osiągnięcia celu, jaki sobie wyznaczyliśmy – oświadczył. – Przypominam wam, że postanowiliśmy tak zmienić grafik dyżurów, aby zharmoni­zować nasze życie rodzinne z obowiązkami zawodowymi. Czy naprawdę chcecie, żeby nasza narada skończyła się czymś kon­kretnym? Jeśli tak, to kładę na stole swój zegarek, żeby każdy widział, jak czas szybko leci. Jest dziesiąta trzydzieści. Jeśli do jedenastej nie znajdziecie rozwiązania, które będzie zadowala­ło każdego z was, uznam, że nie możemy zmienić aktualnego rozkładu dyżurów”. Po tej interwencji dyskusja przybrała zgo­ła inny obrót. Przedstawiano po kolei konkretne propozycje, omawiano je, głosowano i aprobowano. O dziesiątej pięćdzie­siąt nowy grafik był gotowy!

Gospodarować własnym czasem to być uporządkowanym.

Porządek pozwala uniknąć marnotrawstwa czasu. Ile czasu tra­cisz na znalezienie miejsca, gdzie położyłeś klucze? Ile czasu poświęcasz na odnalezienie dokumentów, które włożyłeś nie do tej szuflady co trzeba?

Możliwość komentowania jest wyłączona.