Sztućce
Z pewnością zdarzyło ci się kiedyś, że po zaserwowaniu jakiejś potrawy nie bardzo wiedziałeś, którego sztućca użyć – zwłaszcza wtedy, gdy leżało ich na stole całe mnóstwo. Bez paniki! Zasada jest bardzo prosta: zawsze zaczynasz od sztućców leżących najdalej od talerza, a potem idziesz tą drogą: od zewnątrz do wewnątrz. Najdalej po lewej będzie leżał widelec do przystawki, a potem w kolejności: widelec do ryby i duży widelec do potraw towarzyszących (zielone warzywa, ziemniaki, makaron). Skrajnie po prawej będzie leżała łyżka do zupy lub do sosu (z płaskim denkiem), a następnie nóż do ryby i nóż do mięsa. Powyżej talerza znajdzie się nóż do sera, z rękojeścią skierowaną w prawo, a ostrzem w stronę talerza. Nad nim widelec do sera, z rękojeścią na lewo, i wreszcie łyżka do przystawek. Sztućce te będą lekko rozsunięte, aby nadać harmonię całości. Duże sztućce są uszeregowane na poziomie dolnego brzegu dużego talerza.
Trzymaj sztućce pośrodku rękojeści; nie kieruj ich w stronę sąsiadów. Nóż trzymaj w prawej ręce, z wyprostowanym palcem wskazującym na wierzchu, bo w ten sposób lepiej się kroi. Widelec weź do lewej ręki i nakłuwaj nim poszczególne kęsy jadła. Nigdy nie wykonuj tej czynności nożem! Oczywiście podnosisz łokieć, żeby włożyć pokarm do ust, ale to widelec ma dojechać do ust, a nie odwrotnie – nigdy nie pochylaj głowy w stronę talerza. Krój jedzenie na małe porcje, abyś mógł je elegancko gryźć, cały czas z zamkniętymi ustami. Nigdy nie wkładaj do buzi noża, a już pod żadnym pozorem nie posługuj się nim jak wykałaczką!
Gdy kończysz jedzenie, połóż sztućce na specjalnej podstawce. Jeśli jej nie ma, złóż widelec na swoim talerzu, równolegle do noża. Nóż powinien się znaleźć po zewnętrznej stronie, z ostrzem skierowanym do wnętrza talerza, podobnie jak widelec. Wszystko po to, aby uchronić osobę sprzątającą przed przypadkowym skaleczeniem.