Jestes w: Home > Równowaga osobista > Twoje powodzenie w życiu zacznie się od razu po przeczytaniu ostatniej strony

Sztućce

Z pewnością zdarzyło ci się kiedyś, że po zaserwowaniu jakiejś potrawy nie bardzo wiedziałeś, którego sztućca użyć – zwłasz­cza wtedy, gdy leżało ich na stole całe mnóstwo. Bez paniki! Zasada jest bardzo prosta: zawsze zaczynasz od sztućców leżą­cych najdalej od talerza, a potem idziesz tą drogą: od zewnątrz do wewnątrz. Najdalej po lewej będzie leżał widelec do przy­stawki, a potem w kolejności: widelec do ryby i duży widelec do potraw towarzyszących (zielone warzywa, ziemniaki, ma­karon). Skrajnie po prawej będzie leżała łyżka do zupy lub do sosu (z płaskim denkiem), a następnie nóż do ryby i nóż do mięsa. Powyżej talerza znajdzie się nóż do sera, z rękojeścią skierowaną w prawo, a ostrzem w stronę talerza. Nad nim wi­delec do sera, z rękojeścią na lewo, i wreszcie łyżka do przy­stawek. Sztućce te będą lekko rozsunięte, aby nadać harmonię całości. Duże sztućce są uszeregowane na poziomie dolnego brzegu dużego talerza.

Trzymaj sztućce pośrodku rękojeści; nie kieruj ich w stro­nę sąsiadów. Nóż trzymaj w prawej ręce, z wyprostowanym palcem wskazującym na wierzchu, bo w ten sposób lepiej się kroi. Widelec weź do lewej ręki i nakłuwaj nim poszczególne kęsy jadła. Nigdy nie wykonuj tej czynności nożem! Oczywi­ście podnosisz łokieć, żeby włożyć pokarm do ust, ale to wide­lec ma dojechać do ust, a nie odwrotnie – nigdy nie pochylaj głowy w stronę talerza. Krój jedzenie na małe porcje, abyś mógł je elegancko gryźć, cały czas z zamkniętymi ustami. Ni­gdy nie wkładaj do buzi noża, a już pod żadnym pozorem nie posługuj się nim jak wykałaczką!

Gdy kończysz jedzenie, połóż sztućce na specjalnej pod­stawce. Jeśli jej nie ma, złóż widelec na swoim talerzu, równo­legle do noża. Nóż powinien się znaleźć po zewnętrznej stro­nie, z ostrzem skierowanym do wnętrza talerza, podobnie jak widelec. Wszystko po to, aby uchronić osobę sprzątającą przed przypadkowym skaleczeniem.

Możliwość komentowania jest wyłączona.