Jestes w: Home > Równowaga osobista > Twoje powodzenie w życiu zacznie się od razu po przeczytaniu ostatniej strony

Sposób podania

Pani domu przygotowuje każdy talerz w kuchni. Dysponując różnymi elementami, stara się nadać mu estetyczny wygląd, jakby chodziło o kompozycję obrazu. Zanim potrawy uwiodą nasze podniebienie, winny pobudzić nasz apetyt samym swym widokiem. Kolor elementów towarzyszących uwydatnia wy­gląd głównej potrawy: kilka listków sałaty lub szpinaku albo jeszcze kilka aromatycznych ziół nada zielony koloryt, który przywoła na myśl świeżość ogrodu; pomidor lub cytryna oświetlą i rozweselą przystawkę…

Podawanie dań na talerzu wymaga większej pracy, zarów­no w kuchni, jak i przy stole, niż podawanie ich na półmiskach. Jednak stwarza lepsze wrażenie, gdyż każdy z biesiadników czuje się wtedy potraktowany indywidualnie.

Jeśli gości jest dużo, pani domu musi być bardzo dobrze zorganizowana, aby uniknąć ?oczekiwania w kolejce”, to zna­czy zbyt długiego czasu między podaniem talerza pierwszemu i ostatniemu z biesiadników, zwłaszcza gdy chodzi o gorące po­trawy – pierwszy obsłużony miałby ją już zimną! Jeśli jesteś w miarę zręczny, postaraj się zyskać trochę czasu, nosząc po trzy talerze – dwa w lewej i jeden w prawej ręce. Jeśli masz du­szę i zręczność profesjonalisty, noś po cztery talerze – trzy w le­wej i jeden w prawej ręce. Ale jedna rada: potrenuj to najpierw w gronie rodzinnym. Nie ryzykuj upuszczenia talerza lub wło­żenia kciuka do zupy na oczach swych znakomitych gości.

Gdy stawiasz przed kimś talerz, zadbaj, aby główny ele­ment potrawy znajdował się u dołu – dzięki temu nie będzie musiał go obracać, żeby zacząć jeść. Nie przepełniaj też tale­rza – pomyśl o następnych potrawach i o sylwetkach swoich gości.

Możliwość komentowania jest wyłączona.