Jestes w: Home > Równowaga osobista > Twoje powodzenie w życiu zacznie się od razu po przeczytaniu ostatniej strony

Potrawy na półmiskach

Częstując gościa, pani domu staje po jego lewej stronie i pod­stawia półmisek jak najbliżej jego talerza, aby mógł się łatwo obsłużyć. Żeby mu to ułatwić, skierowuje sztućce służące do nakładania w jego stronę. Zanim przejdzie do następnego bie­siadnika, powinna ułożyć te sztućce w pierwotnej pozycji.

Gdy posiłek odbywa się w gronie rodzinnym lub bardzo bliskich przyjaciół, półmisek może krążyć wokół stołu, poda­wany z rąk do rąk, zaczynając od osoby wskazanej przez panią lub pana domu.

Wybór półmiska jest bardzo ważny. Powinien być dosto­sowany do zawartości: ryby nakładamy na półmiski owalne, a potrawy w sosie w półmiskach głębokich. Duża sztuka mięsa, na przykład pieczony indyk, powinna być najpierw za­prezentowana gościom w całości, a dopiero potem pokrojona w kuchni. Jeśli serwujesz krwiste mięso, nie przyciskaj go za bardzo widelcem podczas krojenia, ponieważ odsączysz je w ten sposób z soku.

Pamiętaj, że potrawy na półmiskach bardzo szybko stygną. Zadbaj więc o takie talerze lub półmiski, które długo trzymają ciepło. Zatroszcz się o wszystkie detale: ściągnij skórę z ryby, jeśli nie była smażona, zdejmij sznurek i pasemka tłuszczu z mięsa wiązanego, nalej sos do sosjerki…

Jeśli ty lub twoi goście sobie tego życzą, możesz podać do­kładkę, pod warunkiem że nie będzie to zupa, sałatka lub sery. Uznaje się, zresztą zgodnie z tradycją, że tych potraw nie po­winno się proponować po raz drugi. Jeśli chodzi o potrawy go­rące, nie zapomnij ich najpierw podgrzać.

Możliwość komentowania jest wyłączona.