Potrawy na półmiskach
Częstując gościa, pani domu staje po jego lewej stronie i podstawia półmisek jak najbliżej jego talerza, aby mógł się łatwo obsłużyć. Żeby mu to ułatwić, skierowuje sztućce służące do nakładania w jego stronę. Zanim przejdzie do następnego biesiadnika, powinna ułożyć te sztućce w pierwotnej pozycji.
Gdy posiłek odbywa się w gronie rodzinnym lub bardzo bliskich przyjaciół, półmisek może krążyć wokół stołu, podawany z rąk do rąk, zaczynając od osoby wskazanej przez panią lub pana domu.
Wybór półmiska jest bardzo ważny. Powinien być dostosowany do zawartości: ryby nakładamy na półmiski owalne, a potrawy w sosie w półmiskach głębokich. Duża sztuka mięsa, na przykład pieczony indyk, powinna być najpierw zaprezentowana gościom w całości, a dopiero potem pokrojona w kuchni. Jeśli serwujesz krwiste mięso, nie przyciskaj go za bardzo widelcem podczas krojenia, ponieważ odsączysz je w ten sposób z soku.
Pamiętaj, że potrawy na półmiskach bardzo szybko stygną. Zadbaj więc o takie talerze lub półmiski, które długo trzymają ciepło. Zatroszcz się o wszystkie detale: ściągnij skórę z ryby, jeśli nie była smażona, zdejmij sznurek i pasemka tłuszczu z mięsa wiązanego, nalej sos do sosjerki…
Jeśli ty lub twoi goście sobie tego życzą, możesz podać dokładkę, pod warunkiem że nie będzie to zupa, sałatka lub sery. Uznaje się, zresztą zgodnie z tradycją, że tych potraw nie powinno się proponować po raz drugi. Jeśli chodzi o potrawy gorące, nie zapomnij ich najpierw podgrzać.