Jestes w: Home > Równowaga osobista > Twoje powodzenie w życiu zacznie się od razu po przeczytaniu ostatniej strony

Kieliszki

Kieliszki mogą być uszeregowane albo od najmniejszego do największego, albo ustawione w krąg.

Dla degustacji wina wybór kieliszków jest bardzo ważny. Należy wykluczyć te z kolorowego szkła, gdyż całkowicie wy­naturzają kolor wina. Kieliszek powinien mieć wystarczającą objętość (ok. 25 cl), aby nos mógł z łatwością wychwycić jego aromat, a także aby można było nim delikatnie zakołysać, bo to pozwala lepiej przyjrzeć się barwie wina i uwolnić jego bukiet. Nie chodzi oczywiście o kręcenie młynków kieliszkiem, które wiadomo jak się może skończyć!

Nigdy nie należy napełniać całego kieliszka – maksimum to trzy czwarte pojemności. Dla win białych i różowych wy­starcza jedna trzecia, by cały czas były chłodne. Gdybyś napeł­nił od razu cały kieliszek, wino, pite przecież małymi łyczka­mi, zdążyłoby się ogrzać, a tym samym stracić swe orzeźwia­jące właściwości.

Wino czerwone powinno się w zasadzie nalewać do poło­wy kieliszka, bo wtedy najlepiej uwalnia swój aromat. Jeśli chodzi o szampana – trzy czwarte smukłego kieliszka, aby do­cenić uchodzące bąbelki.

Trzeba uważać, aby kieliszki gości nigdy nie były puste. Rzecz jasna, nie należy przesadzać w drugą stronę i upijać bie­siadników.

Kieliszek należy trzymać za nóżkę, bo to ułatwia delekto­wanie się kolorem i intensywnością wina – w przeciwnym wy­padku, zasłaniając kieliszek ręką, zasłonisz też światło, które odgrywa niebagatelną rolę w wizualnej ocenie wina, a poza tym niepotrzebnie je ogrzejesz! Ustawiając kieliszki, trzymaj się następującego porządku, od prawej do lewej: do wina bia­łego, do czerwonego i do wody.

Nie mów nic i nie pij, gdy masz pełne usta. Degustuj swo­je wino tak, jak przystało na konesera – małymi łyczkami. Ina­czej mówiąc, nie wychylaj kieliszka jednym haustem, jakbyś chciał ugasić pragnienie. Umiarkowanie i dyskrecja to najbar­dziej doceniane przez degustatorów cechy, znacznie lepsze niż głośne wciąganie zapachów nosem i mlaskanie językiem!

Gdy następuje przejście od wina białego do czerwonego, należy sprzątnąć ze stołu opróżnione kieliszki. Jeśli ktoś jesz­cze nie skończył, należy go zapytać o zgodę. Uprzątnięty stół zawsze jest przyjemniejszy niż zastawiony brudnymi i niepo­trzebnymi już naczyniami.

Możliwość komentowania jest wyłączona.