Jestes w: Home > Równowaga osobista > Twoje powodzenie w życiu zacznie się od razu po przeczytaniu ostatniej strony

Wybór restauracji

Jeszcze na początku XVIII wieku słowo ?restauracja” oznacza­ło mięsny bulion. Przybytki, które serwowały klientom taki bu­lion, przyjęły później nazwę restauracji. Dzisiaj rodzajów re­stauracji jest całe mnóstwo: snack-bary, fast foody, puby, bary, jadłodajnie, restauracje chińskie, meksykańskie, indyjskie…

Wybór rodzaju restauracji powinieneś uzależnić od rangi zapraszanej osoby, jej upodobań, ważności sprawy do omówie­nia i czasu, jakim dysponujesz.

Nie należy robić tak jak Eryk, handlowiec, który umówił się ze swymi potencjalnymi klientami w nieznanym sobie mie­ście. Po wspólnej wizycie u użytkownika jego produktu zapro­ponował, że zabierze ich na obiad. Była już pierwsza po połu­dniu, gdy ruszyli w stronę centrum miasta. Kilka razy gubił drogę, a jego goście mieli nieodparte wrażenie, że kręci się w kółko.

Pół godziny później, gdy po raz kolejny przejechali przez to samo rondo, pasażerowie zaczęli poważnie wątpić w zmysł orientacji kierowcy. Eryk przyznał, że już kompletnie nie wie, gdzie jest, i zaproponował, aby wyjechali z miasta, bo przy tra­sach wylotowych zawsze jest mnóstwo restauracji i barów. Jak powiedział, tak zrobił… Było już piętnaście po drugiej, gdy we­szli do pierwszego napotkanego steak-hause’u. Ledwie usiedli przy stole, Eryk, nie dając nawet nikomu czasu na zerknięcie do karty, od razu zamówił dla każdego stek z frytkami i małą karafkę czerwonego wina. Żartował sobie później z tego całe­go zamieszania i argumentował, że tak czy owak, zawsze koń­czy w steak-house’ie. ?Tam przynajmniej nie ma problemu z menu. Wszyscy uwielbiają stek z frytkami. Muszę tylko zde­cydować, czy ma być dobrze wysmażony, czy raczej krwisty. Zyskuję w ten sposób czas i pieniądze. Nigdy nie jestem zasko­czony wysokością rachunku. We wszystkich lokalach tej sieci są takie same ceny!”. Eryk może nie był zaskoczony rachun­kiem, ale goście jego zachowaniem – owszem.

Służbowy obiad czy kolację trzeba zaplanować. Jeśli roz­mowa ma mieć charakter poufny lub będą w niej poruszane te­maty objęte tajemnicą zawodową, zarezerwuj stolik nieco od­dalony od innych. Jeśli nie chcesz, aby twoi goście poznali ceny, poproś o menu, w którym nie są one uwidocznione. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, wybierz restaurację, którą dobrze znasz lub której reputacja jest ogólnie znana.

Oczywiście jeśli wyznaczasz spotkanie bezpośrednio w re­stauracji, bądź tam dziesięć minut wcześniej. To ty powinieneś powitać swoich gości, a nie oni ciebie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.