Rozmowa o winie
Twoje słownictwo dotyczące wina powinno być wystarczająco bogate i fachowe, abyś mógł opowiedzieć o swoich wrażeniach. Terminów używanych podczas degustacji jest naprawdę mnóstwo. Lepiej jest opanować kilka z nich i używać świadomie, niż ograniczyć się do ogólników, które nic nie mówią.
Stymulacja wizualna
Wino jest pełne blasku, połyskujące, lśniące albo, co jest złym sygnałem, matowe, przyćmione, zgaszone.
Jego suknia jest jasna, przejrzysta, klarowna, zwarta, głęboka lub, przeciwnie, przyćmiona, słaba, plamista, utleniona. Kolor ocenia się, wychodząc od jego intensywności i zabarwienia. Intensywność może mieć różne stopnie pośrednie: wino blade, jasne, ciemne, mocne (dotyczy koloru). Trzeba oczywiście dostosować swoje słownictwo do typu ocenianego wina. Jeśli chodzi o barwę, należy wskazać na główną, a także dostrzec jej różne odcienie.
Stymulacja węchowa
?Nos” to całość zapachów wydobywających się z wina. Jeśli jest bogate w aromaty, mówi się, że ma ?nos”. Powiesz wtedy, że jest otwarte, zdrowe, szczere albo, przeciwnie, wątpliwe, niepewne, zniekształcone.
Intensywność ?nosa” mierzy się od słabej do mocnej, od dyskretnej do rozwiniętej, od umiarkowanej do pełnego bukietu (bogactwo zapachów rozwijających się podczas leżakowania wina).
Doznania smakowe
Możesz opowiedzieć o swoich wrażeniach, wychodząc od smaków, o których mówiliśmy wcześniej.
Mając na uwadze słodkość, będziesz mógł powiedzieć, że wino jest:
- Wytrawne: gdy w ogóle nie czujesz słodkiego smaku.
- Półsłodkie: wino nie uraża podniebienia, czuć pewne bogactwo słodyczy. ,
- Słodkie: w odniesieniu do win białych oznacza przewagę słodkiego smaku; w odniesieniu do win czerwonych – pewną jego oleistość.
- Likierowe: bardzo słodkie i często bardzo mocne. Mając na uwadze zawartość alkoholu, wybierzesz takie określenia, jak:
- Lekkie: gdy wino nie zawiera dużo alkoholu i jest przyjemne w piciu.
- Mocne: gdy wino jest bogate w alkohol.
- Szlachetne: gdy jest bogate w alkohol i dobrze ukonstytuowane.
- Bardzo mocne: gdy czuć, że od razu uderza do głowy. Mając na uwadze kwaśność…
- Miękkie, wiotkie: gdy brakuje mu wyrazu.
- Orzeźwiające: gdy czuć pewien kwasek.
- Z nerwem: gdy ma charakter, gdy kwaśność jest dobrze wyczuwalna.
Mając na uwadze zawartość taniny…
- Cierpkie: nadmiar taniny, wino gryzące, drapiące w gardle.
- Zdecydowane: brak elastyczności, trochę zbyt duży przechył w stronę kwasowości.
- Sprężyste: niewielka zawartość taniny, przyjemne w piciu.
Degustacja stanowi znakomite ćwiczenie pamięciowe w rozpoznawaniu smaków i zapachów. Z tymi kilkoma wskazówkami, których pełna lista wymagałaby oddzielnej książki, łatwiej ci będzie zrozumieć pasję prawdziwych koneserów. W każdym razie nigdy nie czuj się nieswojo ani dziwnie, gdy podczas obiadu lub kolacji w lokalu znajdziesz się w towarzystwie degustatora, który będzie perorował na całą salę i popisywał się swoją wiedzą. Możesz być wtedy pewien, że nie jest wprawnym kiperem, bo ci degustują zazwyczaj w ciszy.