Degustacja
Jeśli jesteś w tej materii nowicjuszem, nie upodabniaj degustacji do zgadywanki, w której trzeba rozpoznać markę i rocznik. Degustować to postawić w stan najwyższej gotowości wszystkie swoje zmysły, aby móc się delektować jakością wina, aby dostrzec jego kolorystykę, wchłonąć zapach, połechtać podniebienie. Degustacja to trzy kolejne etapy: obejrzeć, powąchać, posmakować.
Aspekt wizualny
Górna część wina nalanego do kieliszka nazywa się dyskiem. Świetlistość płynu świadczy o jakości wina, zwłaszcza jeśli chodzi o wina białe. Świetlistość jest dla wina tym, czym szlif dla diamentu. Możesz ocenić wino spojrzeniem do środka kieliszka lub w płaszczyźnie poziomej, patrząc przez szkło.
Trzymając kieliszek za nóżkę, podnieś go na wysokość oczu, aby z jednej strony ocenić klarowność i przezroczystość wina, a z drugiej, jego kolor i intensywność, czyli, inaczej mówiąc, jego suknię.
Jeśli chodzi o podstawowe kolory, to trzeba przede wszystkim pamiętać, że czerwone wino nie jest robione z ciemnych winogron, że białego wina nie otrzymuje się wyłącznie z białych winogron i że wino różowe nie jest mieszanką wina czerwonego z białym (z wyjątkiem szampanów). Bo faktycznie, jeśli zgnieciesz w palcach dowolne winogrono, uzyskany płyn będzie bezbarwny.
Pojedyncze winogrono składa się z trzech części: skórki, miąższu i pestek. Tak naprawdę substancje barwiące znajdują się tylko w skórce. Gdy sok i skórki fermentują razem, otrzymamy wino czerwone. Jeśli pozostawimy do fermentacji sam sok, uzyskamy wino białe, nawet wtedy, gdy ten sok pochodzi z czerwonych winogron. I wreszcie, wino różowe otrzymuje się bądź poprzez wytłaczanie winogron o czerwonej skórce, bądź poprzez osączanie po krótkiej, kilkugodzinnej maceracji. W tym ostatnim przypadku winogrona są poddawane winifikacji, jak przy winach czerwonych, a gdy sok osiąga różowy kolor, oddzielany jest od skórek.
Suknia wina daje wskazówki co do jego wieku i szczepu winogron, z jakiego pochodzi.
- Jeśli białe wino jest bardzo jasne, z zielonkawymi refleksami, to znaczy, że jest młode. W miarę starzenia się, przyjmuje kolor słomkowy, a później złocisty. Wina likierowe mają ten złocisty kolor już od początku; w miarę starzenia się przyjmują kolor miedziany.
- W młodym winie czerwonym można dostrzec fioletowe refleksy, które wraz z upływem czasu przybierają barwę ciemnoczerwoną, rubinową i purpurową.
- Jeśli chodzi o wino różowe, to ma ono całą gamę odcieni różu: od bardzo bladego do różu z odcieniem pomarańczowym. Raz jest to barwa łuski cebuli, raz łososiowa, a raz ruda…
Po zbadaniu sukni wina zakręć lekko kieliszkiem. Zauważysz, że ociekające po szkle wino tworzy łezki lub nóżki, które świadczą o zawartości alkoholu.