Jestes w: Home > Równowaga osobista > Twoje powodzenie w życiu zacznie się od razu po przeczytaniu ostatniej strony

Zęby

Powinieneś je myć po każdym posiłku. W ciągu dnia, gdy mo­że się to okazać trudne, skorzystaj z nici dentystycznej, żeby pozbyć się resztek pokarmu zalegających między zębami. Utrzymanie ich w dobrym stanie wymagałoby również regu­larnego, przynajmniej dwa razy do roku, usuwania kamienia (nie uczyni tego żadna pasta), który to zabieg można połączyć z ogólnym przeglądem jamy ustnej, pozwalającym w porę za­reagować na pojawiające się problemy.

Paznokcie

Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn paznokcie powinny być zawsze staranie wypielęgnowane: czyste, opiłowane i bez zara­stających je lub sterczących i poszarpanych skórek. Garnitur czy garsonka na pewno nie będą współgrały ze smarem lub zie­mią za paznokciami – pamiątką po twoim ostatnim weekendzie.

Lakier musi być dobrany do stroju i powinien być tego samego koloru co pomadka do ust. Jeśli zdarzy się odprysk, choćby na jednym paznokciu, trzeba jak najszybciej usunąć la­kier ze wszystkich. Trudno, taki jest bezwzględny wymóg ele­gancji.

Osoby, które obgryzają paznokcie i które bez powodzenia próbowały wszystkiego, żeby się wyzbyć tego brzydkiego nawyku, powinny ustalić, w jakich okolicznościach najczęściej im się to zdarza. Gdy są w stresie? Gdy mają jakiś kłopot? W sytuacjach konfliktowych? Sięgnij po kartkę papieru i wy­notuj szczególne warunki, które z całą pewnością leżą u pod­staw tego nawyku. Przeanalizuj te sytuacje pod kątem wykry­cia rzeczywistej przyczyny. Jeśli przejdziesz ten pierwszy etap, to znaczy, że pragniesz mieć ładne paznokcie – wtedy możesz przejść do następnej fazy.

Pomyśl o udogodnieniach, jakie mogą przynieść zadbane paznokcie, które można bez wstydu pokazywać. Zapisz je w swoim notesie i znajdź inne zajęcie, które złagodzi problem leżący u podstaw tej paskudnej manii.

Kamila sprzedaje materiały biurowe. Obgryza paznokcie za każdym razem, gdy znajdzie się w poczekalni. Często zda­rza jej się czekać, aż przyjmie ją szef firmy lub kierownik dzia­łu zakupów. Powiedziała mi kiedyś: ?W czasie wakacji udaje mi się zachować wspaniałe paznokcie. Uwielbiam jasne, perło­we lakiery, bo ładnie kontrastują z moimi opalonymi rękami. Natomiast kiedy pracuję, moje paznokcie są tak obgryzione, że zakrywają tylko połowę ich normalnej powierzchni. Naprawdę strasznie się ich wstydzę”.

Po wysłuchaniu moich rad i upływie pewnego czasu z przyjemnością pokazała mi swój notes. Mogłam w nim prze­czytać:

Siedząc w poczekalni, zajmuję się albo staranniejszym przygotowaniem do wizyty, albo redagowaniem listów lub ra­portów. Jestem dumna ze swoich dłoni i ze swoich długich paznokci. Lubię je pokazywać, gdy przewracam strony katalo­gów, gdy Wiktor unosi moją dłoń do ust. Moje dłonie stanowią teraz integralną część mojego wyglądu, czy wręcz mojej fizyczności. Stan moich paznokci odpowiada szacunkowi, jaki mam dla samej siebie.

Kamila wyjaśniła mi, że teraz zawsze ma ten notesik w to­rebce. Jak tylko wyczuwa w sobie niebezpieczeństwo dla swo­ich paznokci, czyta ponownie to, co kiedyś zapisała, bo jest to najlepsze lekarstwo na ten okropny zwyczaj. Odnajduje w ten sposób swą pierwotną motywację.

Możliwość komentowania jest wyłączona.