Jestes w: Home > Równowaga osobista > Twoje powodzenie w życiu zacznie się od razu po przeczytaniu ostatniej strony

Powiedz mi, jaki masz budżet, a powiem ci, co masz kupić

To oczywiste, że budżet odgrywa ważną rolę przy zakupie ubrań – im większy, tym łatwiej jest kupić nienagannie skrojo­ne ubiory ze szlachetnych materiałów. Przy skromnym budże­cie należy położyć większy nacisk na jakość niż na ilość. Le­piej jest zacząć od kupna kostiumu w kolorze neutralnym lub ciemnego garnituru. Można do nich dobrać weselsze kolory koszul, bluzek i dodatków, takich jak krawat czy apaszka. Ze względu na swoją ponadczasowość, z kostiumami i garnitura­mi najlepiej współgrają różne odcienie czerni, szarości, beżu, granatu i ciemnej zieleni.

Lepiej jest unikać jako koloru bazowego barw łatwo bru­dzących się, takich jak żółć, albo takich, którymi łatwo się znu­żyć, czyli wszystkich barw bliskich fioletowi czy pomarań­czy… Zresztą zaglądając do swojej szafy, stwierdzisz, że zakupy dokonane pod wpływem ?impulsu serca” nie współgra­ją z innymi twoimi ubraniami. Kupna dokonuje się często albo w chwili euforii: bluzka lub koszula w ?lokalnym kolorze”, przywieziona z ostatnich wakacji w Afryce całkowicie nie na­daje się do noszenia w Europie… albo wtedy, gdy ogarnia czło­wieka chandra: ?Nie mam co na siebie włożyć, wszystko jest brzydkie, pójdę sobie coś kupić”. Rezultat: masz całkowicie niejednolitą garderobę, po prostu groch z kapustą.

W takim przypadku konieczna staje się ?reorganizacja” ca­łej garderoby. Zacznij od wyjęcia wszystkiego: z jednej strony połóż to, co lubisz, a z drugiej to, czego nigdy już nie włożysz. Wyciągnij z tego lekcję, jeśli chodzi o przyszłe zakupy. Na­stępnie sporządź listę rzeczy podstawowych: kostium, prosta spódnica, spodnie. Posłużą one za bazę całego twojego ubioru.

Ożywisz je, zmieniając dodatki. Będziesz bardzo zdziwiona, widząc, ile różnych strojów można otrzymać, wychodząc od tej samej podstawy!

Twoją garderobę dopełni czarna prosta suknia. Możesz ją włożyć zarówno na popołudniowy koktajl, jak i wieczorne przyjęcie. Zwróć uwagę na krój i na jakość materiału. Pamię­taj, że czerń nie znosi przeciętności. Za pomocą rozmaitych do­datków twoja suknia może się dowolnie przeobrażać. Czerwo­ny pasek i czerwona torebka dopasowane do butów, plus elegancko związana apaszka będą wskazane w ciągu dnia. Wieczorem włożysz czarne lub pozłacane buty, oryginalny na­szyjnik i uzupełniające go kolczyki, które podkreślą mocniejszy niż za dnia makijaż. Podobnie można postępować z marynarką – w zależności od koszul i dodatków możesz nie­ustannie zmieniać swój wygląd. Znałam pewnego pana, który miał trzy marynarki, a wszyscy sądzili, że jest wyjątkowym elegantem i ma ich co najmniej sześć.

W ciągu dnia garnitur może być bardziej fantazyjny, w róż­nych kolorach lub w kratkę, ale wieczorem lub podczas oficjal­nych przyjęć bezwzględnie powinien być ciemny.

Jeśli dobrze zrozumiałeś, jak ważne są tak zwane ubrania bazowe, to będziesz je teraz wybierał z większą pieczołowi­tością, zwracając szczególną uwagę na jakość. Lepiej jest ku­pić mniej rzeczy, ale w dobrym gatunku. Trzeba się zatem przyglądać metkom i kupować tylko stuprocentową wełnę, bawełnę, len i jedwab… to znaczy ubrania ze szlachetnych materiałów.

Możliwość komentowania jest wyłączona.