Jestes w: Home > Równowaga osobista > Twoje powodzenie w życiu zacznie się od razu po przeczytaniu ostatniej strony

Perfumy i woda toaletowa

Ubranie, biżuteria i wszystkie inne dodatki informują nas zazwyczaj o pozycji społecznej danej osoby. Oko analizuje wszystkie szczegóły: krój, jakość materiału, dobór kolorów… Węch przekazuje informacje bez udziału naszej świadomości i dostarcza nam intuicyjnego wrażenia. Małe dziecko, czując zapach unoszący się z jego talerza, jeszcze zanim czegokol­wiek spróbuje, już będzie pewne: ?Nie lubię tego, to mi nie smakuje”. Dorośli, o dziwo, reagują w podobny sposób. Gdy w porze obiadowej przyjemny zapach z kuchni muska twoje nozdrza, od razu masz ochotę zasiąść do stołu. Twój nos albo cię do czegoś przyciąga, albo od czegoś odpycha. Jeśli musisz pracować obok źle ubranej osoby, to z pewnością nie wywołu­je to odruchu obrzydzenia jak w przypadku, gdy czuć od tej osoby pot i brud albo gdy brzydko jej pachnie z ust.

Twój zapach stanowi integralną część twojej osobowości. Rozumiesz zatem, że wybór perfum musi być wyborem osobi­stym i nikt inny nie może tego zrobić za ciebie. Perfum nie do­biera się przypadkowo. Już przed wejściem do perfumerii mu­sisz znać zapachy, które lubisz wąchać. Jeśli nie wiesz, czego tak naprawdę szukasz, będziesz wąchała dziesiątki różnych per­fum. Sprzedawczyni, chcąc być dla ciebie miła, z pewnością za­prezentuje ci wszystkie ostatnie nowości. Skończy się tym, że kupisz jakiś przypadkowy flakonik, bo już wtedy nic nie bę­dziesz czuła! Gdy dostrzegasz harmonię między swymi perfu­mami i samą sobą, zachowaj je i dobierz do nich mydło, płyn po goleniu, balsam do ciała i dezodorant. Mieszanki w tej dziedzi­nie rzadko tworzą jednorodną całość! Wystrzegaj się też używania perfum zawsze i wszędzie, bo tak się przyzwyczaisz do ich zapachu, że nie będziesz go już czuła i zaczniesz stoso­wać coraz większe dawki. A osoby z twojego otoczenia będą miały wtedy wszelkie powody, aby uznać, że główną przyczyną ich migren jest roznoszący się wokół ciebie zbyt mocny zapach.

Alina zachowała po swojej pierwszej miłości jedno wspo­mnienie: zapach jego wody kolońskiej. Tak mi o tym opowie­działa: ?Nigdy mnie ten jego zapach nie opuścił. Zapomnia­łam, jaki miał kolor oczu, w jaki sposób się uśmiechał, jakie miał ładne ciało i tonację głosu… zapomniałam wszystko! A jednak, po trzydziestu latach, gdy wyczuwam wokół jakie­goś mężczyzny zapach tej wody kolońskiej, której on używał, doznaję bolesnego ukłucia w piersi. Wie pani, tej krótkiej chwili żalu i nostalgii za prawdziwą miłością”. Mówiła o tym tak przejmująco, że nawet zapomniałam zapytać, jaka była marka tej cudownej wody kolońskiej.

Krzysztof, szef przedsiębiorstwa, ma inną opinię na temat zapachów wydzielanych przez ludzi. Na podstawie swego oso­bistego doświadczenia sporządził nawet pewną statystykę: ?Od pięćdziesięciu procent handlowców czuć pot albo tytoń, albo mają nieświeży oddech”. Pozostawmy te liczby bez komenta­rza. Niestety, wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak duży jest

związek między naszym zapachem a skutecznością działania, które wymaga częstych kontaktów z ludźmi.

  • Czystość nie jest luksusem. To obowiązek wobec sa­mego siebie i wobec innych.
  • Używanie perfum i wody toaletowej podlega takim samym regułom dyskrecji u kobiet i u mężczyzn. Ni­gdy nie należy się nimi posługiwać dla ukrycia nie­dostatków higienicznych!

Możliwość komentowania jest wyłączona.