Perfumy i woda toaletowa
Ubranie, biżuteria i wszystkie inne dodatki informują nas zazwyczaj o pozycji społecznej danej osoby. Oko analizuje wszystkie szczegóły: krój, jakość materiału, dobór kolorów… Węch przekazuje informacje bez udziału naszej świadomości i dostarcza nam intuicyjnego wrażenia. Małe dziecko, czując zapach unoszący się z jego talerza, jeszcze zanim czegokolwiek spróbuje, już będzie pewne: ?Nie lubię tego, to mi nie smakuje”. Dorośli, o dziwo, reagują w podobny sposób. Gdy w porze obiadowej przyjemny zapach z kuchni muska twoje nozdrza, od razu masz ochotę zasiąść do stołu. Twój nos albo cię do czegoś przyciąga, albo od czegoś odpycha. Jeśli musisz pracować obok źle ubranej osoby, to z pewnością nie wywołuje to odruchu obrzydzenia jak w przypadku, gdy czuć od tej osoby pot i brud albo gdy brzydko jej pachnie z ust.
Twój zapach stanowi integralną część twojej osobowości. Rozumiesz zatem, że wybór perfum musi być wyborem osobistym i nikt inny nie może tego zrobić za ciebie. Perfum nie dobiera się przypadkowo. Już przed wejściem do perfumerii musisz znać zapachy, które lubisz wąchać. Jeśli nie wiesz, czego tak naprawdę szukasz, będziesz wąchała dziesiątki różnych perfum. Sprzedawczyni, chcąc być dla ciebie miła, z pewnością zaprezentuje ci wszystkie ostatnie nowości. Skończy się tym, że kupisz jakiś przypadkowy flakonik, bo już wtedy nic nie będziesz czuła! Gdy dostrzegasz harmonię między swymi perfumami i samą sobą, zachowaj je i dobierz do nich mydło, płyn po goleniu, balsam do ciała i dezodorant. Mieszanki w tej dziedzinie rzadko tworzą jednorodną całość! Wystrzegaj się też używania perfum zawsze i wszędzie, bo tak się przyzwyczaisz do ich zapachu, że nie będziesz go już czuła i zaczniesz stosować coraz większe dawki. A osoby z twojego otoczenia będą miały wtedy wszelkie powody, aby uznać, że główną przyczyną ich migren jest roznoszący się wokół ciebie zbyt mocny zapach.
Alina zachowała po swojej pierwszej miłości jedno wspomnienie: zapach jego wody kolońskiej. Tak mi o tym opowiedziała: ?Nigdy mnie ten jego zapach nie opuścił. Zapomniałam, jaki miał kolor oczu, w jaki sposób się uśmiechał, jakie miał ładne ciało i tonację głosu… zapomniałam wszystko! A jednak, po trzydziestu latach, gdy wyczuwam wokół jakiegoś mężczyzny zapach tej wody kolońskiej, której on używał, doznaję bolesnego ukłucia w piersi. Wie pani, tej krótkiej chwili żalu i nostalgii za prawdziwą miłością”. Mówiła o tym tak przejmująco, że nawet zapomniałam zapytać, jaka była marka tej cudownej wody kolońskiej.
Krzysztof, szef przedsiębiorstwa, ma inną opinię na temat zapachów wydzielanych przez ludzi. Na podstawie swego osobistego doświadczenia sporządził nawet pewną statystykę: ?Od pięćdziesięciu procent handlowców czuć pot albo tytoń, albo mają nieświeży oddech”. Pozostawmy te liczby bez komentarza. Niestety, wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak duży jest
związek między naszym zapachem a skutecznością działania, które wymaga częstych kontaktów z ludźmi.
- Czystość nie jest luksusem. To obowiązek wobec samego siebie i wobec innych.
- Używanie perfum i wody toaletowej podlega takim samym regułom dyskrecji u kobiet i u mężczyzn. Nigdy nie należy się nimi posługiwać dla ukrycia niedostatków higienicznych!